وبلاگ

تعمیرات برج خنک کن

توزیع دوباره در جریان عرضی
توزیع آب در برج با جریان عرضی تحت اثر ثقل از تشت آب گرم در بالای برج صورت می‌گیرد و این تشت مجهز به سوراخ‌های عبور است که حجم محاسبه شده‌ای از آب در آن جریان پیدا می‌کند. هدف این کار ریز کردن آب به قطرات کوچک‌تر است تا در ریزش از شمش‌های پر کننده جریان هوا آنها را قبل از رسیدن به تشت یا حوض سرد، خنک نماید.

سابقا در برج‌ها زیر تشت آب گرم شبکه‌ای چوبی (با اجزاء نازک) قرار می‌دادند (شکل ۳- ۸) تا باریکه یا ستون آب در حال ریزش را قبل از رسیدن به پر کننده، کوچک نماید (توزیع دوباره). این شبکه چوبی پس از مدتی می‌شکند (شکل ۳- ۱۰) و در نتیجه بعضی از مدیران برج ترجیح می‌دهند آن را کلا بردارند چون اثر آن به خوبی مشخص نیست.
از نوع سلولی توزیع کننده دوباره آب در سال‌های اخیر استفاده می‌شود (شکل ۳- ۹) و این توزیع کننده دوباره خنک کنندگی بالائی دارد چون سطح تماس قطرات آب با هوا را حداکثر می‌سازد. برگرداندن قطره
صرفه‌جوئی در مصرف آب مسئله‌ای است که می‌توان گفت امروزه همه ملت‌ها با آن مواجه هستند ولی در مناطق خشک جهان این موضوع حادتر است. مصرف آب در برج‌های خنک کننده‌تر، قابل ملاحظه است و لذا بررسی راه پیشگیری از هدر رفتن آب که در طراحی برج پیش‌بینی شده است خالی از اهمیت نیست.
در نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و تاسیسات برودتی و غیره از برج خنک کننده برای خنک کردن آب استفاده می‌شود. برج‌های تر مورد استفاده در دو شکل احداث می‌گردند، با جریان متقابل (شکل ۴- ۱) و با جریان عرضی (شکل ۴- ۲). در برج با جریان متقابل هوا و آب در خلاف جهت یکدیگر جریان دارند و این جریان همانطوری که در شکل ملاحظه می‌شود، عمودیست. آب از بالا به طرف پایین اسپری یا توزیع می‌گردد و هوا را از سمت پایین به طرف بالا، پنکه یا سرعت ۹۰ تا ۲۱۰ متر در دقیقه می‌مکد. در این طرح برج بین فضای مانور باد و شبکه توزیع آب مجموعه قطره برگردان‌ها قرار می‌گیرد تا از فرار قطرات آب همراه هوا، جلوگیری نمایند.
در برج با جریان عرضی (شکل ۴- ۲) هوا در وارد شدن به بخش پر کننده برج از طرفین، حرکت افقی دارد و ریزش آب دارای جریان عودیست. بدین ترتیب دو جریان هوا و آب تحت زاویه نود درجه به هم می‌رسند. هوا پس از عبور از بخش پر کننده در وسط برج تغییر جهت می‌دهد و به طور عمودی صعود می‌کند و برای گرفتن قطرات آب همراه آن مجموعه‌ای در سمت داخل هر بخش پر کننده نصب می‌شود که به آنها قطره برگردان می‌گویند. سرعت عبور هوا در این طرح برج ۴۵ تا ۲۲۵ متر در دقیقه متغیر است.

آدرس

آدرس کارخانه: رباط کریم نصیر شهر خ امام خمینی خیابان کاج 10  اولین چهارراه دست راست انتهای کوچه - تلفن همراه:09126450561